Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.37 (516 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.43 (70 hlasů)

jak si bylinar a neurolog v jedne osobe poradil s vyhrezem plotenkyAsi je tu hodně z vás, kteří jste měli problémy s meziobratlovými ploténkami. Jako neurolog jsem lidi s bolestmi páteře řešil 11 let v rámci běžné denní práci na neurologickém oddělení a později hlavně při akutních ošetřeních na neurologických službách. O ploténkách jsem toho věděl hodně teoreticky. Že jde o gelovité útvary obsahující vodu, které nemají cévy a bla bla bla. Vím co je diskopatie, protruze, hernie, sekvestrace, útlak kořenu a to jak teoreticky, tak i na zobrazovacích metodách. Viděl jsem za život stovky rengenů, CT, MR ... popslal jsem stovky pacientů na neurochirugické konzilium. No a pak přišel pátek 16.2.2024 8 hodin ráno, kdy jsem v koupelně vydatněji zakašlal. Následovanlo silné jednorázové šlehnutí do pravé nohy a pak ukrutná bolest, která zpsobila můj pád na kolena. A bylo to. Výhřez disku "byl doma".

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.56 (61 hlasů)
jak posilit protivirovou imunitu zdrave vonave skoro zadarmoDostal jsem nápad jak skoro zadarmo a chutně posílit protivirovou imunitu. Máte rádi kávu? Děláte si překapávanou, presso nebo french press? Pokud je odpověď na mé otázky ano a ano :), tak čtěte dále. Můj nápad je jednoduchý. Do sypané kávy (ale prakticky by to šlo samozřejmě použít i u instantní kávy) si přidejte trošičku (zhruba na špičku nože na 1 dávku kávy, já dávám do překapávače asi 1/3 kávové lžičky) na prášek pomletého badyánu. Badyán je léčivá rostlina, která má silně protivirový účinek (není náhodou, že byl extrakt z něj součátí léku Tamiflu na chřipku). Tento nápad mne osvítil tehdy, když mne přítelkyně požádala, jestli bych na svém bylinkářském mixéru nepomlel badyán. A protože mám velmi silný mixér, samozřejmě to pro mě nebyl problém. Když jsem práškovaný badyán očichal, tak mne osvítilo a od té doby už kávu bez badyánu nepiji. Fakt je to dobrotka. Chce to vyzkoušet. Mějte se krásně a zdravě :) Všechny účinky badyáníku pravého (prostě badyánu :) ) jsou uvedené zde.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.46 (46 hlasů)

100 rad bylinkare pro zacatecniky i pokrocilePokud se někdo chce věnovat okrajově nebo naplno bylinkám, dovednosti a znalosti získává pomalu a postupně. Hodně věcí se dozvíte z knih a hodně také získáte praxí. Jako v každém oboru činnosti, tak i ve fytoterapii se člověk získá spoustu zkušeností metodou pokus-omyl. Abyste těch omylů měli co možná nejméně, můžete si přečíst těchto několik desítek rad, které jsem sepsal v únoru 2019:

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.42 (137 hlasů)

Videoherbář 147 léčivých rostlin rostoucích v ČR na území České republikyPokud se projdete po louce nebo něčí bylinkové zahradě, objevíte nový krásný svět plný tvarů a barev. Jaké rostliny můžete běžně vidět v zahrádkách bylinářů nebo na loukách, lesích a u cest je uvedeno ve videu na této stránce. Video bylo natočeno v roce 2017 a obsahuje detaily tvarů 147 léčivých rostlin.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.40 (75 hlasů)

Jak otrhat kuličky bezu černého snadno a rychle během pěti sekundHodně lidí ví, že na bezu kromě květů zpracováváme kuličky. Plodům bezu černého říkáme BEZINKY  a vyrábíme z nich bezinko-kávový likér, kompot, víno, bezinky dáváme do krupičné kaše nebo si můžeme udělat třeba tvaroh s bezinkami. No jo! Ale kdo se má s tím "drbat" a trhat ty kuličky z té větvičky. Vždyť je to tak pracné! Opak je pravdou. Ve videu je návod jak obrat kuličky bezu z větvičky během pěti sekund. V jednoduchosti je krása, že? A nezapomeňte, že bezinky jsou jedlé vždy jen po tepelné úpravě!

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.07 (14 hlasů)

Jak získat semínka z bylinek na příští rok video postup návodPraktická videa jsou pro bylinkáře určitě největším přínosem. To dnešní by se mohlo jmenovat JAK ZÍSKAT SEMÍNKA NA PŘÍŠTÍ ROK BĚHEM JEDNÉ MINUTY. Je to strašně jednoduché a úsporné na prostor. Mrkněte sami. Semínka, která mám zatím nachystaná na příští rok (jsem ochotný s kýmkoliv směnit) jsou všechna uvedená na této stránce: Semena, semínka bylinek na výměnu od Zbyňka Mlčocha

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.73 (11 hlasů)

sber zlatobylu salveje repiku a vratice v srpnuS oblibou říkávám, že i kdyby člověk celý rok nesbíral byliny, tak aspoň jednou v roce by měl udělat výjimku a to v srpnu, kdy kvete ZLATOBÝL (mj. podobně jako lichořeřišnice má vynikající účinky na zánět močových cest) nebo TUŽEBNÍK (ten kvete již dříve, ale i v srpnu). Jsou to dvě rostliny, které mají ANTIBIOTICKÉ účinky, takže v zimě, pokud budete nemocní, můžete místo pilulek antibiotik pít přírodní antibiotikum. Zlatobýl je vidět už z dálky - má typické husté, žluté, takřka nezaměnitelné soukvětí.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.35 (23 hlasů)

Výměna semen semínek - bylinkář Zbyněk MlčochSprávný bylinkář se pozná podle toho, že je ochotný nejen vydat ze svých zásob živé či sušené bylinky, ale také že je schopný nesobecky s ostatními bylinkáři směnit semínka bylinek, čímž se obecně zajišťuje pestrost a rozmanitost cizích i svých vlastních bylin. Semínka, která mohu směnit jsou uvedena v této stránce.

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.67 (9 hlasů)

zbynek mlcoch byliny bylinky videaJaká videa o bylinkách jsme v roce 2018 natočili:

Číst dál...

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (4 hlasů)

bylinkarske jaro 2018 videoAhojte bylinkáři. Bylinkářské jaro je náročným obdobím plným stříhání větví, sekání trávy a prokypřování zeminy před sázením bylinek. Jak jsme zápasili na naší zahrádce v roce 2018, se můžete podívat na tomto videu:

Číst dál...